Kvalitetssjäl. Jag har ingen lust att ha kvar denna eminenta fullbordssjäl, främst för att den konstant driver mig till att göra saker och ting. Ständigt detta “gör det där”, “fixa det här”, “var en bättre människa”. Fan, ibland vill man bara ligga på soffan och låta dagen rinna förbi som en degig flod utan att känna samvetskval över att man inte räddat världen eller åtminstone sorterat återvinningen! Eller?!

Allt det här började med att jag fick för mig att köpa en begagnad själ på Blocket. Min gamla var rätt sliten – gick mest på tomgång och gjorde extremt litet i tillvarons utkant. Hade också en del moraliska brister. Tänkte att en uppgradering skulle göra susen. Säljaren lovade att denna kvalitetssjäl skulle ta mig till nya höjder. “Den har tillhört en yogainstruktör”, sa han med ett inställsamt leende som borde ha varnat mig. Men jag nappade som en hungrig gädda på det där med yoga. Tänkte att lite mindfulness inte skulle skada. Var ju inte så länge sedan som jag hade experimenterat med hot yoga.

Vad säljaren glömde nämna var att yogainstruktören var något av en överpresterande perfektionist med ADHD och en inneboende drift att förbättra allt i sin närhet. Nu går jag omkring med en själ som aldrig är nöjd. Som hittar fel i precis allt. Som vägrar låta mig äta pizza utan att först göra hundra armhävningar som kompensation. Som tvingar mig att meditera i tjugo minuter varje morgon medan den mässar mantran om personlig utveckling. Som envisas med att en dag utan att hälsa på solen är en felkalibrerad start på livsresan.

Igår försökte den få mig att börja med Anusarayoga. Anus!? För i helvete! Där går gränsen.

Så nu är den till salu. Passar bäst någon med stark självdisciplin och en förkärlek för quinoasallader. Gärna någon som gillar att vakna klockan fem för att “fånga dagen”. Priset är förhandlingsbart men jag tar inte emot några konstiga bytesförslag typ “andlig vägledning” eller “karmapoäng”. Cash is king, som man inte säger i yogakretsar.

PS. Den kommer med ett gratisabonnemang på någon meditationsapp som jag aldrig lyckats logga in på. Bara det borde vara värt några kronor.

OBS: Köparen får själv stå för frakt. Den väger inte mycket, men den har en tendens att vilja åka kollektivt av miljöskäl.